use-haki

Biblioteka z zestawem Custom React Hooks. Hooki w niej zawarte, to zbiór funkcji pomocniczych, których używałem w przeszłości, przepisanych w pełni na TypeScript. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych hooków, jak na przykład hook do obsługi LocalStorage. Zdarzają się również specjalne hooki jak useUnsplash i hook useHelloRomanJoke, który zwraca programistyczny suchar Hello Romana!

Informacje

Technologie

  • React
  • TypeScript
  • Eslint & Prettier
  • CircleCI
  • Microbundle

Proces

Podczas budowania swoich projektów Reaktowych, zauważyłem, że często wykorzystuję te same custom hooki. Pomyślałem więc, czemu by nie stworzyć dedykowanej biblioteki, gdzie trzymałbym te najczęściej wykorzystywane?

Tak zrodził się pomysł na projekt - use haki.

Z czasem stwierdziłem, że fajnie by było stworzyć z tego w pełni reużywalną bibliotekę, dla wszystkich. Zacząłem dodawać napisane wcześniej hooki, przepisywać je na TypeScripta, tak, żeby utrwalić wiedzę o TS.

Gdy już dodałem wszystkie podstawowe funkcje, pomyślałem, że super pomysłem byłoby zrobienie tych mniej szablonowych. Tak zrodziły się hooki useUnsplash i useHelloRomanJoke.

useHelloRomanJoke

Hook useHelloRomanJoke zwraca randomowy żart popularnego twórcy w naszej branży - Hello Romana. Adam jest znany ze swoich sucharów, po niektórych trzeba aż się napić(wody).

Okej, ale jak zebrać te wszystki żarty? Występują one prawie w każdym odcinku na samym początku, pobranie żartu automatycznie nie jest możliwe. Więc jak sobie poradziłem? Zaczałem oglądać i spisywać suchary. Każdy żart posiada dwa człony - pytanie i odpowiedź. Takich zestawów pytań i odpowiedźi zebrałem 96, moja psychika nie dała rady wyciągnąć więcej...

Żarty są trzymane w JSONBIN, wpisywanie ich tam było katorgą, ale teraz mogę się pochwalić największą bazą polskich sucharów programistycznych w formie api - well done!

Spójrzmy na kilka z nich, ostrzegam, będzie sucho:

Co Frontendowiec mówi do konia?

Wiśta Vue.

Co mówi ksiądz na ślubie informatyka?

Pobieranie zakończone.

Przy czym najczęściej programista pomaga w domu?

Przy parsowaniu.

Open Source

Biblioteka, tak jak wszystkie moje projekty, ma otwarty kod! Możesz z niej korzystać do woli, forkować, zmieniać, co Ci się żywnie podoba.

Masz pomysł na hooka? Swórz issue lub pull requesta. Oczywiście wszelkie kontrybucje do projektu mile widziane. Hooki nie muszą być napisane w TypeScripcie, mogą być w czystym JavaScripcie. Wejdź w Open Source pełna parą i kontrybuuj!

Problemy

Na obecną chwilę większość hooków nie jest otestowana. Jest to pierwszy krok na mojej liście do zrobienia jeśli chodzi o ten projekt.