Kategoria:Design

Design Tokens dla Frontend Developera

 • Czas potrzebny na przeczytanie:7 minut
 • Opublikowane:

Tokeny są podstawowym budulcem każdego szanującego się Design Systemu. Przyspieszają pracę i pozwalają projektantom budować spójne i skalowane projekty...

Chwila, chwila, ale Olaf jak to ma się do mojej pracy? Przecież jestem Frontend Developerem i nie muszę sobie zawracać głowy takimi rzeczami, prawda?

No nie do końca. Ale zacznijmy od początku!

Tokeny

Jakbym miał porównać tokeny, do czegoś ze świata programowania, to byłyby to zdecydowanie zmienne. Deklarujemy raz, używamy wielokrotnie.

Ta sama zasada sprawdza się w projektowaniu. Oprócz zmiennych, designerzy tworzą komponenty, z nich grupy komponentów, a później składają w całe strony i projekty. Brzmi znajomo?

Taki koncept reprezentuje np. metodologia Atomic Design, czy bliższe naszemu sercu podejście Component Driven, z którym spotkasz się w praktycznie każdym nowoczesnym frameworku JavaScript.

Wracając, czym taki token właściwie może być? Dosłownie wszystkim! Pewnie do głowy przychodzą Ci kolory - często wrzucamy je do zmiennych np. z CSS/Sass, ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Grafika przedstawiająca rodzaje tokenów, przykładami są kolory, obramowania, wielkości, rodzaje/wielkości fontów oraz odstępy między literami

Tokenem mogą być rodzaje/wielkości/grubości fontów i zaokrągleń, warianty cieni i przezroczystości, odstępy pomiędzy elementami... Ogranicza nas jedynie przyjęte podejście i narzędzia, z których korzystamy.

Im więcej zdefiniujemy takich tokenów, tym mniej będzie miejsca na niespójności. Nie chcemy przecież, żeby w dziesięciu elementach nasz border-radius różnił się o 1px.

Konwencje nazewnicze

Zapnij pasy, bo wchodzimy na grząski grunt! Nazewnictwo w programowaniu to nie bułka z masłem i podobno jest jedną z dwóch rzeczy, które faktycznie są trudne. A jak jest w projektowaniu?

Nie jest łatwo, ale projektanci przez lata wyrobili sobie pewne konwencje, które możemy spotkać w Design Systemach. Zasady są podobne, nazwy mają być krótkie, znaczące i proste.

Na tapet weźmy kolory, bo najczęściej to ich jest najwięcej i z nimi będziemy mieli trochę zabawy. Projektując Design System często mamy do czynienia z wieloma odcieniami tego samego koloru. Takie odcienie możemy ułożyć na skali, zaczynając od najmniej do najbardziej intensywngo.

Skala odcieni fioletowego, w formacie ułożonych obok siebie kółek, odcienie są pogrupowane od najmniej intensywnego, do najbardziej intensywnego (od 100 do 900)

Tak zgrupowane odcienie nazywamy zaczynając od 100, a kończąc najczęściej na 900. Przyjmijmy, że tworzymy paletę odcieni dla koloru fioletowego. Nasz najmniej intensywny kolor będzie nazywał się color-purple-100, a najbardziej color-purple-900.

Świetnie, fundamenty przygotowane. Ale jak to, to nie wystarczy?

Wyobraź sobie sytuację, w której designer tworzy te wszystkie odcienie kolorów i nakłada na elementy. Pewnego dnia stwierdza, że wywraca do góry nogami tło strony i ma być ono teraz czerwone, a nie fioletowe. Ałć, mamy problem. Przecież nie zmienimy nagle koloru w color-purple-100 na krwistą czerwień...

Dlatego warto posługiwać się aliasami. Alias tworzymy na podstawie bazowego koloru, zmieniajac mu jedynie nazwę. W przypadku tekstu na stronie, zamiast color-purple-300, korzystamy z dedykowanego color-text-primary.

Grafika przedstawiająca dwa kółka tego samego koloru fioletowego. Między kółkami jest strzałka, symbolizująca przejście z surowego koloru (color-purple-300) do aliasu (color-text-primary)

Poziomów abstrakcji może być dużo więcej. Aliasować możemy ze względu na produkt, domenę, komponent, a nawet stany danego komponentu takie jak hover, focus itp. Szczegóły bardziej zaawansowanych aliasów znajdziesz w artykule Naming Tokens in Design Systems, polecam!

Grafika przedstawiająca trzy kółka tego samego koloru fioletowego. Między kółkami są dwie strzałki, symbolizujące przejście z surowego koloru (color-purple-300) przez alias podstawowy (color-text-primary) do aliasu wyższego poziomu (page-heading-color)

Tokens Studio (Figma Tokens)

Tokeny są pewnym konceptem, nie są zależne od żadnego narzędzia do projektowania. Ale jakieś ustalenia musimy przyjąć. Weźmy Figme, czyli mojego faworyta do tworzenia designu.

Figma jest super, ale w tym przypadku jej możliwości są bardzo ograniczone. Natywnie, pozwala tylko na tokeny dla kolorów i fontów.

Z pomocą przychodzi świetny plugin Tokens Studio, który pozwala na zaawansowaną pracę z tokenami. Możemy tworzyć tokeny dla niestandardowych wartości lub korzystać z wielu zdefiniowanych.

Plugin w darmowej wersji pozwala już na bardzo wiele, ale posiada też wersję płatną z paroma dodatkami.

Grafika przedstawiająca interfejs pluginu Tokens Studio. Pokazane są opcje i rodzaje tokenów do wypełnienia.

Synchronizacja z kodem

Przechodzimy do mięska. Największym plusem Tokens Studio jest możliwość wyeksportowania tokenów z Figmy do zewnętrznej usługi. To, co nas będzie interesowało, to export bezpośrednio do repozytorium na GitHubie.

Hmm, ale właściwie po co mielibyśmy to robić?

Wyobraź sobie, że pracujesz nad produktem, który dostępny jest w wersji webowej i mobilnej. Technologicznie, każda platforma jest niezależna. Wasze komponenty mogą co prawda się nieco od siebie różnić, ale na koniec dnia korzystacie z tego samego Design Systemu.

Pewnego dnia designer zmienia jakiś kolor/border/cokolwiek innego. Musicie się zsynchronizować. Może okazać się, że np. jakaś platforma wprowadzała z palca pewne wartości. Może jakaś w ogóle jest out of sync z resztą kolorów? Ten proces nie będzie aż taki prosty do wdrożenia. Musicie się zdzwonić, przegadać, ble ble - całość zabiera Wasz czas.

W takich sytuacjach nieoceniona moża okazać się synchronizacja między projektem, a faktyczną implementacją Design Systemu.

Grafika przedstawiająca synchronziacaję figmy z klientami. Logo Figmy znajduje się na samej górze, a pod nim widnieją logo React.js, Android i Swift. Od logo Figmy, przeciągnięte są strzałki do poszczególynch klientów - symbolizują one synchronizację pomiędzy narzędziami.

My dziś skupimy się na integracji tylko z jedną platformą - Frontendem. Skorzystamy z GitHuba, a następnie przerobimy udostępniane tokeny na zmienne w CSS, lecimy!

Przedstawione w rzędzie logo narzędzi potrzebnych do wykonania integracji - Figma, Tokens Studio, JSON, GitHub, Style Dictionary, CSS.

Integracja z GitHubem

Po instalacji pluginu, przechodzimy do ustawień, w których wybieramy opcję synchronizacji z GitHubem. Tokens Studio wymaga od nas podania access tokena, który możemy wygenerować w ustawieniach GitHuba.

Interferjs Tokens Studio przedstawiający opcje integracji z zewnętrzymi usługami: URL, JSONBIN, GitHub, GitLab, Azure DevOps, Generic Versioned.

Tak przygotowany access token wrzucamy do pluginu, wskazujemy repozytorium, ścieżkę do pliku, branch, commit message i akceptujemy całość.

Wykres pokazujący flow przekazania tokenu z Tokens Studio, poprzed JSON, a kończąc na GitHubie. Poszczególne elemnty łączą strzałki symbolizujące integracje.

Po synchronizacji powinniśmy zobaczyć nowy plik .json z konfiguracją tokenów z Figmy, sukces!

tokens-from-figma.json

{
 "global": {
  "colors": {
   "purple": {
    "100": {
     "value": "#F4F3FF",
     "type": "color"
    },
    "200": {
     "value": "#E6E4FF",
     "type": "color"
    },
    "300": {
     "value": "#D7D4FF",
     "type": "color"
    },
    "400": {
     "value": "#CCC8FF",
     "type": "color"
    },
    "500": {
     "value": "#C1BCFF",
     "type": "color"
    }
   }
  }
 },
 "$themes": [],
 "$metadata": {
  "tokenSetOrder": ["global"]
 }
}

Transformacja tokenów

Pierwsze koty za płoty, co dalej? Tokens Studio eksportuje swoje tokeny w dość surowej formie. Przygotowany JSON często będzie zawierał rzeczy, których nie odczyta narzędzie generujące zmienne CSS.

Na szczęście twórcy pluginu przygotowali narzędzie Token Transformer, którego zadaniem jest pozbycie się całego niepotrzebnego narzutu z JSONa.

Po instalacji paczki, wskazujemy input i output, a następni odpalmy komendę:

Tak wygenerowany JSON jest już gotowy do kolejnej integracji. Kolejne narzędzie, czyli Style Dictionary. Bierze on nasze tokeny i transformuje je do wybranej formy. Mogą być to zmienne CSS, obiekt w JavaSripcie, pliki dla Androida i IOS, opcji jest naprawdę wiele.

Do pomyślnej transformacji (już kolejnej!), będziemy potrzebować pliku konfiguracyjnego, w którym wskazujemy source (input), destination (output) oraz format, do którego tokeny będą transformowane:

style-dictionary-config.json

{
 "source": ["transformed-tokens.json"],
 "platforms": {
  "css": {
   "transformGroup": "css",
   "files": [
    {
     "destination": "variables.css",
     "format": "css/variables"
    }
   ]
  }
 }
}

Na sam koniec odpalamy skrypt z komendą build wraz ze wskazaniem pliku z konfiguracją:

Voilà, gotowe! Narzędzie wygenerowało nam obiecane tokeny w CSS:

/**
 * Do not edit directly
 * Generated on Thu, 23 Apr 2023 18:43:53 GMT
 */

:root {
 --colors-purple-100: #f4f3ff;
 --colors-purple-200: #e6e4ff;
 --colors-purple-300: #d7d4ff;
 --colors-purple-400: #ccc8ff;
 --colors-purple-500: #c1bcff;
 --token-set-order-0: global;
}

GitHub Actions

No dobra, przyznaj się, robiłbyś coś takiego ręcznie? Strata czasu!

Wykres przedstawiający całe flow przekazywania tokenu z Tokens Studio, aż do wygenerowania zmiennych CSS. Tokens Studio przekazuje wykonuje commit do GitHuba. GitHub przekazuje tokeny do Style Dictionary. Style Dictionary transformuje tokeny do zmiennych CSS.

Zamiast tego, stwórzmy GitHub Action, które będzie robiło całą robotę za nas:

.github/update-tokens.json

name: CI
on: [push]

jobs:
 build:
  runs-on: ubuntu-latest

  steps:
   - uses: actions/checkout@v2
   - name: Setup Node.js environment
    uses: actions/setup-node@v2.4.0
   - run: npx token-transformer tokens-from-figma.json transformed-tokens.json
   - run: npx npx style-dictionary build --config style-dictionary-config.json
   - uses: stefanzweifel/git-auto-commit-action@v4
    with:
     commit_message: 'chore: update css tokens'

Od teraz, jeśli Designer zmieni jakiś token i zsynchronizuje go z GitHubem, będziemy aktualizować, transformować i generować zmienne automatycznie - bajka!

Podsumowanie

Design nie jest taki straszny, jak może się na początku wydawać. Poznanie podstaw tworzenia stron, aplikacji i Design Systemów jest bardzo pomocne w naszej codziennej pracy Frontend Developera.

Nie dość, że możemy zautomatyzować pewne procesy, to jeszcze da radę wyciągnąć coś dla siebie. Wiele praktyk, takich jak Design Tokens, sprawdzają się również na Frontendzie, np. w formie zmiennych w CSS.

A jak Ci się podobają tokeny?

Do usłyszenia!

Przydatne linki

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 🎩 Pisze o wszystkim co związane z frontendem, ale nie boi się backendu i designów 🦾 Ma głowę pełną pomysłów i nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie!

Dołącz do społeczności!

Bo w programowaniu liczą się ludzie

Wchodzę