Kategoria:Inne

Portfolio programisty z GitHub Profile README

  • Czas potrzebny na przeczytanie:2 minuty
  • Opublikowane:

Ostatnio na GitHubie pojawiła się bardzo ciekawa nowość, a mianowicie, zostało wprowadzone GitHub Profile README. Jest to tzw. profile-level README. Całość, tak jak wszystkie README przygotowujemy w markdownie.

Jeszcze zanim przejdziemy do tematu głównego, dzięki wszystkim za udział w konkursie, który odbył się tydzień temu, sprawdźcie swoje skrzynki mailowe, czekają tam na was nagrody!

Jeśli nigdy nie słyszałeś o README, sprawdź ten wpis, w którym dokładnie opisuje czym jest README i dlaczego powinieneś je tworzyć!

Dla mnie, powstanie takiego rozwiązania, to świetna sprawa, dzięki temu możemy stworzyć pełnoprawne portfolio na GitHubie z opisem, technologiami i wszystkim czego w portfolio potrzebujemy. Oczywiście profil nie musi być naszym portfolio, możesz zrobić z nim, co tylko chcesz, wrzucić jakąś grafikę, czy napisać krótkie bio.

Chciałbym Ci dzisiaj pokazać jak stworzyć taki profil i gdzie szukać inspiracji!

A tak wygląda moja wersja 👇

Olaf README

Moje README

W moim README chciałem przekazać jak najwięcej przydatnych informacji, kilka słów o sobie, informacje kontaktowe, technologie, z których na co dzień korzystam i dodatkowo popularne wpisy na tym blogu. Ilustracje pochodzą ze świetnego open peeps, a te małe prostokąty to badge z shields.io. Do projektowania grafiki użyłem nieocenionej Figmy.

Jak możesz stworzyć GitHub Profile README?

  1. Stwórz nowe repozytorium, z taką samą nazwą, jak nazwa twojego profilu (username) na GitHubie
  2. Dodaj README
  3. Zacommituj zmiany
  4. Ciesz się nowym GitHubowym Profilem ✨

Inspiracje

Monica Monica Powell

Monica Monica Powell GitHub Profile

Jason Lengstorf

Jason Lengstorf GitHub Profile

CyrisXD

CyrisXD GitHub Profile

Michael Hoffmann

To README chciałbym wyróżnić i nie chodzi tutaj o sam wygląd. Autor zaimplementował samoaktualizujące się README. Wykorzystał on do tego GitHub Actions i Twitter API, czapki z głów! Więcej o tym możecie przeczytać na blogu Michaela.

Michael Hoffmann GitHub Profile

Podsumowanie

A Ty stworzyłeś już swoje GitHub Profile README?

Jeśli tak, pochwal się w komentarzach!

Do usłyszenia!

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 🎩 Pisze o wszystkim co związane z frontendem, ale nie boi się backendu i designów 🦾 Ma głowę pełną pomysłów i nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie!

Dołącz do społeczności!

Bo w programowaniu liczą się ludzie

Wchodzę