Kategoria:CSS

Nowoczesny CSS - min(), max() i clamp()

  • Czas potrzebny na przeczytanie:3 minuty
  • Opublikowane:

Znacie ten ból posiadania wielu media-query w swoich CSSach? Na przestrzeli lat, wraz ze wsparciem flexboxa i grida przez przeglądarki, ta sytuacja się zmieniała. Jednak flexbox i grid to nie wszystko, najlepiej by było gdyby różne elementy np. fonty skalowały się automatycznie i żebyśmy mieli nad nimi pełną kontrolę. Z pomocą przychodzą nam trzy logiczne funkcje: min(), max() i clamp().

min()

Ta funkcja przyjmuje wartości, które mogą być wyrażone w różnych jednostkach(rem,em,px,%,vw,vh...) i wybiera z nich tą najmniejszą. Funkcja min() ustawia maksymalną wartość.

Załóżmy, że nadajemy szerokość dla boxa min(50%, 800px), którą wartość w tym przypadku wybierze funkcja min()?. Z moich zaawansowanych obliczeń matematycznych wynika, że 50%, ponieważ jest mniejsze niż 800px, gdy szerokość rodzica wynosi 1400px.

Kolejność podawanych wartości nie ma znaczenia, możemy ich podać wiele.

max()

Funkcja max() to przeciwieństwo min(), tutaj tak samo podajemy wartości po przecinku, ale funkcja wybiera największą z nich i ustawia minimalną wartość.

Weźmy taki przykład, podajemy do funkcji trzy wartości: 6rem, 2vwi 5%. Załóżmy, że 1rem = 16px, szerokość viewporta to 1920px, a rodzica 1000px. Największą wartością z tych będzie 6rem i właśnie taką wartość minimalną funkcja ustali dla szerokości naszego boxa.

W naszych funkcjach możemy wykorzystywać różne matematyczne działania, bez konieczności użycia znanego Ci pewnie calc().

clamp()

Ostatnia na naszej liście, czyli funkcja clamp(). Przyjmuje ona trzy wartości: minimalną, preferowaną i maksymalną.

Jest ona tak na prawdę połączeniem poprzednich funkcji:

Weźmy przykład z trzema wartościami: 20px, 50% i 4rem. Tutaj nasza wartość domyślnie będzie 50%, nie może ona być mniejsza niż 20px i większa niż 4rem.

Przykłady użycia

Do czego może Ci się to przydać? Jedziemy z przykładami!

Fluid typography

Chyba najbardziej znany przykład w kontekście wykorzystania funkcji clamp(), czyli fluid typography. Możemy np. zrobić nagłówek, który skaluje się wraz z szerokością viewporta, jednocześnie ustawiając mu minimalną i maksymalna wartość.

Idealny paragraf

Znacie zasadę, o odpowiedniej liczbie znaków w jednej lini tekstu? Mówi ona, że powinniśmy trzymać się w granicach 45 - 75 znaków na linię. Z clamp() to nic trudnego, ustawiamy preferowaną szerokość na 50% i skrajne wartości na 45 i 75 z jednostką ch.

Dynamiczny margines

Często potrzebujemy nadać margines, np. dla nagłówka, ale po chwili okazuję się, że jest on za mały/za duży dla danej rozdzielczości. Tutaj znowu możemy skorzystać z dobrodziejstw funkcji i zrobić to dynamicznie:

Wsparcie przeglądarek

Wsparcie dla omawianych dziś funkcji jest całkiem niezłe i praktycznie wszystkie szanujące się przeglądarki je wspierają.

Tabela wyników wsparcia przez przeglądarki dla funkcji clamp, min i max

Dostępność

Przy wykorzystaniu tych funkcji z fontami, musimy zwrócić uwagę na wymagania WCAG odnośnie zmieniania rozmiaru fontów. Tekst powinień być skalowalny na przynajmniej 200%, upewnij się też, że Twoje fonty nie są za małe na urządzeniach mobilnych.

Podsumowanie i playground

Logiczne funkcje to super sprawa, wiadomo, nie wyrzucimy wszystkich media-queries z naszego CSSa, ale możemy trochę zmniejszyć ich ilość i ułatwić sobie życie.

To by było tyle na dzisiaj, a już na sam koniec zostawiam Cię z małym playgroundem, w którym testowałem opisywane dziś funkcje, have fun!

Źródła

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 🎩 Pisze o wszystkim co związane z frontendem, ale nie boi się backendu i designów 🦾 Ma głowę pełną pomysłów i nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie!

Dołącz do społeczności!

Bo w programowaniu liczą się ludzie

Wchodzę