Kategoria:Dostępność

Dostępność - top 10 najczęściej popełnianych błędów

 • Czas potrzebny na przeczytanie:10 minut
 • Opublikowane:

Często gdy robię code review napotykam na te same błędy dostępności, powtarzają się one tak często, że postanowiłem zrobić listę najczęściej popełnianych błędów dostępności. Przy każdym błędzie postaram Ci się wytłumaczyć dlaczego to jest błąd i jak go naprawić.

Lecimy z listą(kolejność przypadkowa)!

1. Problemy z designem

Dużo o tym pisałem w poprzednim wpisie - Dostępność - projektowanie i semantyczny HTML. Najczęściej spotykam się ze źle zrobionym layoutem i za małym kontrastem na tekstach.

O co chodzi ze źle zrobionym layoutem? Layout nie musi być prosty, chodzi o jego klarowne przedstawienie, żebyśmy my jako użytkownicy wiedzieli gdzie skupić nasz wzrok. Jako przykład pokażę Ci ulotkę informacyjną, nie jest to strona, ale dobrze ukazuje istotę problemu.

Przykład źle i dobrze dobranego layoutu - ulotki Covid-19 what you need to know i Covid-19 stop the spread of germss

Widzimy dwie ulotki jeśli chodzi o pierwszą, na czym skupiłeś swój wzrok? Zapewne na logo, potem lecimy w dół, aż w końcu docieramy do sekcji Am I at risk?. Tutaj się dzieję dużo, nie wiadomo na czym skupić wzrok.

Dla porównania druga ulotka, zostajemy przy pandemicznych tematach. Nie jest to layout prosty, jednokolumnowy, bo pewnie taki byłby, z punktu widzenia dostępności najlepszy. Lecimy tutaj wzrokiem jak zygzakiem, ale chociaż wiemy na czym skupić uwagę, mamy określone punkty z nagłówkami.

2. Nawigacja klawiaturą

To chyba najczęstszy błąd. Jest on powiązany z użyciem odpowiednich tagów HTML, o których mówiłem również w poprzednim wpisie - Dostępność - projektowanie i semantyczny HTML.

O co chodzi? Wiele użytkowników może poruszać się po Twojej stronie za pomocą tylko klawiatury. Z różnych względów nie używają oni myszki, po prostu. Chcemy zrobić wszystko aby umożliwić im swobodne korzystanie ze strony.

Nawigować po stornie możemy używając przycisku TAB i połączenia przycisków SHIFT + TAB. Wszystkie elementy interaktywne, takie jak linki, przyciski, modale, popupy, slidery, galerie, dosłownie wszystko z czym możemy mieć jakiś kontakt, powinno być dostępne za pomocą klawiatury.

Jak możesz sprawdzić czy Twoja strona jest pod tym kątem dostępna? Po prostu spróbuj przejść przez całą stronę nie używając myszki.

3. Usuwanie outline

Zapewne większość z nas kiedyś robiła następującą rzecz:

Czyli usuwaliśmy outline. Jest to poważny błąd dostępności właśnie w kontekście nawigowania klawiaturą. Skąd taki użytkownik miałby wiedzieć na jakim elemencie się znajduje?

Rozwiązaniem tego problemu jest nie usuwanie outline, koniec i kropka. No nie do końca, choć to stwierdzenie jest prawdą. Często nie chcemy tego outline, bo wygląda po prostu brzydko, albo ma za mały kontrast na naszej stronie, to też może się zdarzyć.

Mamy trzy wyjścia z tej sytuacji:

 1. Po prostu ostylować outline
 2. Ostylować focusowalny element sam w sobie, tylko pamiętaj, nie używaj do tego tylko i wyłącznie kolorów, niektórzy użytkownicy mogą ich nie rozróżniać. Czyli, gdy element jest focusowany, dodajemy do niego np. border i underline.
 3. Zostawić outline tylko dla użytkowników, którzy korzystają z klawiatury.

Do trzecie rozwiązania bardzo przydatna jest biblioteka what-input, dzięki której możemy nadać style tylko dla np. użytkowników korzystających z klawiatury.

Jak wygląda wykorzystanie what-input w praktyce?

Dzięki takiemu zapisowi usuwamy outline dla użytkowników korzystających z myszki. Warto jednak wspomnieć, że powinniśmy w tym przypadku, tak czy siak zadbać o wizualny focus elementu.

4. Linki

Zacznijmy od tego, że linki to linki, a przyciski to przyciski, nie powinniśmy zagnieżdżać jednego w drugim. Tak samo nie powinniśmy nadawać zdarzenia onClick dla linka. Jest to częsty problem, możesz się o nim więcej dowiedzieć w jedenastym odcinku z serii Wpadki i wypadki.

Ale ja nie o tym, jak już wspominałem, w jednym z poprzednich wpisów, linki powinny nieść ze sobą jakąś treść. Co przez to rozumiem? Zamiast robić linka Kliknij tutaj, powinniśmy nadać mu jakieś większe znaczenie, np. Nie powinniśmy usuwać outline, więcej o tym możesz przeczytać w oficjalnej dokumentacji technicznej.

Samo WCAG mówi nam jednak, że znaczenie linku zależy od kontekstu, w którym się znajduje.

Przytoczę fragment z tekstu Identifying the purpose of a link using link text combined with the text of the enclosing sentence:

In the news summary containing the sentence "The Smallville Times reports that the School Board chose a 2007 school calendar that starts on August 27."

Tutaj linkiem jest reports that i kontekst tego linku zależy od otaczającego go tekstu. Niemniej jednak, nie zawsze będziemy mieli do czynienia z linkami, które są otaczene przez jakiś kontekst, np. tekst. Wtedy warto zadbać, żeby bardziej opisać link.

Praktykę nazywania linków ciężko sobie wyrobić, a przynajmniej ja miałem/mam z tym problem. Najlepiej jak odpalisz czytnik ekranowy i tam sprawdzisz jak działanie aplikacji. W kolejnych artykułach wrócimy jeszcze do linków.

5. Obrazki i ikonki

Na każdym kursie HTML powtarzane jest to, żeby używać alt dla obrazków. Wszystko fajnie, tylko, że często ten alt jest po prostu niepoprawny. Tutaj podobna zasada jak przy linkach, spróbujmy na prawdę opisać co znajduję się na zdjęciu.

Przykłady źle dobranego alta:

<img alt="Dog" />
<img alt="Person" />
<img alt="Logo" />

<!--Bardzo ważny obrazek-->
<img alt="" />
<img alt />

Mamy tutaj dwie sytuacje, w pierwszej co prawda dodajemy alt, ale niesie on za sobą zbyt mało informacji, samo Dog czy Person niewiele nam mówi. Drugi przypadek to pominięcie alta w ogóle, lub pozostawienie go pustym w przypadku gdy mamy jakiś obrazek, który niesie za sobą jakąś treść.

Poprawione przykłady:

<img alt="A cute dog sitting on the beach" />

<img alt="A member of the National Hockey League's New York Rangers" />

<img alt="Przykładowa nazwa firmy" />

Często obrazek, tak jak link, zależy od kontekstu w jakim się znajduję, dlatego mogą zdarzyć się sytuacje gdy najlepiej będzie gdy zostawimy alt pustym. Pamiętaj, aby nigdy go nie usuwać, gdy usuniemy alt czytnik przeczyta adres obrazka, a tego byśmy nie chcieli. Gdy obrazek jest czysto dekoracyjny, alt również powinien być pusty.

Jak sprawdzić czy alt dla obrazka jest odpowiedni? Tak jak poprzednio, odpal czytnik ekranowy i sprawdź, czy jesteś w stanie coś wyciągnąć z danego zdjęcia.

A co z ikonkami? Mówiłem o nich w poprzednim wpisie - Dostępność - projektowanie i semantyczny HTML, w skrócie, nie powinieneś ich wstawiać w tag <i>, warto je również schować dla czytników ekranowy, no chyba, że dodają jakąś treść.

A co z SVG? Jest wiele sposobów na ich umieszczenie, czy to inlinowo, czy też jako <img>. Jeśli SVG ma być czysto dekoracyjne, nie ma problemu, po prostu je ukrywamy, a co jeśli ma faktycznie przedstawiać jakąś treść?

Carie Fisher stworzyła świetny artykuł - Deeper Dive on Accessible SVG Patterns. Opisuje w nim ona dostępne opcje i porównuje je pod względem dostępności. Okazuję się, że najlepszym sposobem jest patent z wykorzystaniem [role="img"], <title>, <desc> i [aria-labelledby="[ID]"].

6. Niedostępne audio/wideo

Tutaj sprawa jest bardzo prosta, nie odpalaj z automatu ani muzyki ani wideo na Twojej stronie. Jest to po prostu złe dla Twoich użytkowników.

Pozwól użytkownikowi zarówno odtworzyć, jak i zatrzymać wideo. To samo tyczy się dźwięku. Idealnie by było gdybyś zapewnił napisy, gdy dźwięk jest wyłączony.

7. Ograniczenia dla użytkownika

Często myślimy o dostępności jako dodaniem od siebie czegoś ekstra, ale zdarza się również tak, że sami psujemy odczucia z korzystania z naszej strony.

Najczęstszym błędem w tym kontekście jest blokowanie skalowania:

Dokładnie ta sama sprawa tyczy się user-scalable="no". Nie utrudniajmy użytkownikom życia i dajmy im korzystać z naszej strony tak, jak jest to dla nich najwygodniejsze.

Kolejnym, powiązanym błędem jest ustawianie fonta w pikselach, piksle blokują skalowanie tekstu. To nie chodzi o to, żeby nie używać pikseli w ogóle, ale nie rób tego dla fontów, dla nich zastosuj relatywne jednostki.

8. Animacje

Lubisz animację? No ba, kto nie lubi... Zdarzają się takie osoby, które nie chcą lub nie mogą patrzeć na jakieś animowane rzeczy na Twojej stronie internetowej. Animację, to nie jest najważniejsza rzecz na stronie i powinniśmy od nich podchodzić w ramach nurtu Progressive enhancement.

Dobrą strategią jest wyłączenie lub zmienienie zachowania animacji, dostosowując je pod konkretnego użytkownika. Do tego służy właśnie prefers-reduced-motion: reduce.

@media (prefers-reduced-motion: reduce) {
 button {
  animation: none;
 }
}

@media (prefers-reduced-motion: no-preference) {
 button {
  animation: vibrate 0.3s linear infinite both;
 }
}

Gdy nasz użytkownik ma włączoną opcję reduce, usuwamy animację, gdy nie ma jej ustawionej, zachowujemy, proste!

9. Nagłówki

Tutaj nie będę się za dużo rozpisywał, zrobił już to Tomek Jakut na swoim blogu w artykule O nagłówkach słów kilka.

Ale tak w skrócie, czemu powinniśmy się tak przejmować tymi nagłówkami? Stanowią one często, dla użytkowników ekranowych, punkty nawigacyjne, po których mogą przemieszczać się po stronie.

Kilka faktów:

 • Nagłówki powinny postępować po sobie, w kolejności od <h1> do <h6>, nie powinniśmy omijać żadnego poziomu
 • Nagłówek <h1> powinien występować tylko raz na danej stronie
 • Nie powinniśmy stosować nagłówków jako podtytułów

10. Formularze

Formularze, przez niektórych kochane, przez niektórych znienawidzone. Na pierwszy rzut oka łatwe do zrealizowania, ale im dalej w las tym ciężej. Zapewnienie dostępnego formularza to bardzo ważny aspekt w naszych stronach i aplikacjach, bardzo często mamy przecież do czynienia z jakimś logowaniem, czy też formularzem kontaktowym.

Zacznijmy od źle przygotowanego formularza:

<form>
 <input placeholder="Twój adres email" />
 <input placeholder="Hasło" />
 <input type="submit" placeholder="Potwierdź" />
</form>

Poprawię teraz przykład i wytłumaczę Ci co zostało zmienione.

<form>
 <h1>Zaloguj się</h1>
 <div>
  <label for="email">Adres email</label>
  <input id="email" type="email" name="email" autocomplete="username" required />
 </div>
 <div>
  <label for="password">Hasło</label>
  <input
   id="current-password"
   name="current-password"
   type="password"
   autocomplete="current-password"
   aria-describedby="password-constraints"
   required
  />
  <button type="button" class="show-password">
   <span class="visuallyhidden">Pokaż hasło jako zwykły tekst</span>
  </button>
  <p id="password-constraints">
   Hasło powinno składać się z minimum 8 znaków, w tym 2 znaków specjalnych
  </p>
 </div>
 <button>Zaloguj się</button>
</form>

Zacznijmy od samej góry, na początku dajemy znać użytkownikowi co to za formularz, czy to logowanie, czy rejestracja, a może formularz kontaktowy.

Następnie do każdego <input/> nadajemy odpowiedni <label/> z odpowiednim atrybutem [for]. Co nam to daję? Po pierwsze, cały czas widzimy czego dotyczy dany input, informacja nie znika nam, tak jak ma to miejsce w przypadku korzystania z [placeholder]. Po drugie, jest to niezwykle ważne dla użytkowników czytników ekranowych, w ten sposób mogą rozróżnić dane pole. Dla sprostowania, oczywiście możemy tutaj ustawić [placeholder], ale nie zapominajmy o labelu.

Dodaliśmy odpowiednie atrybuty dla inputów, takie jak [type], [autocomplete] i [required]. Przeglądarka wie jakiego typu jest dany input, dzięki temu np. możemy zapamiętać dane logowania. Określenie typu ma jeszcze szereg innych zalet, chociażby pod względem UX jeśli chodzi o korzystanie z urządzeń mobilnych. Ważne jest, żebyśmy nie próbowali uniemożliwić użytkownikowi wypełnienia danych. No i [required] czyli walidacja, która działa nawet bez włączonego JavaScriptu.

Oprócz tego opisaliśmy hasło (tego opisu mogłoby tutaj nie być, przecież to logowanie, przy rejestracji byłoby to bardziej przydatne, niemniej mam nadzieję, że Ci się przyda).

Dodałem tutaj również przycisk często spotykany na stronach, czyli tzw. Pokaż hasło, zwróć uwagę, że opisałem go odpowiednio, tak, żeby użytkownik wiedział w co klika, jeszcze lepszym rozwiązaniem zamiast ikonki byłoby użycie zwykłego tekstu, chociaż to już rzadko spotykane.

Na koniec został nam <button/>, który jest o wiele lepszy niż <input type="submit"/>, chociażby pod względem stylowania, wiedz po prostu, że nie warto korzystać ze starego już <input type="submit"/>. Tutaj zastosowałem trick z visuallyhidden, o którym mówiłem w poprzednim wpisie - Dostępność - projektowanie i semantyczny HTML

Podsumowanie

Nie była to zwykła lista, chciałem Ci przekazać przy tym trochę wiedzy. Z dostępnością jeszcze nie kończymy na tym blogu!

Do zobaczenia za tydzień!

Źródła

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 🎩 Pisze o wszystkim co związane z frontendem, ale nie boi się backendu i designów 🦾 Ma głowę pełną pomysłów i nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie!

Dołącz do społeczności!

Bo w programowaniu liczą się ludzie

Wchodzę