Kategoria:Dostępność

Dostępność - projektowanie i semantyczny HTML

 • Czas potrzebny na przeczytanie:6 minut
 • Opublikowane:

Myślenie o dostępnych rozwiązaniach zaczyna się na etapie projektowania, a kończy na pisaniu kodu wraz z testami dostępności. Dziś pokażę Ci na co zwrócić uwagę tworząc design nie tylko pod względem interfejsu, ale też ze strony user experience. Zamienimy brzydki kod w ładny używając do tego odpowiednich znaczników HTML, a na sam koniec dowiesz się czym jest drzewko dostępności 🌳

Bez zbędnego gadania, zaczynamy!

Kontrast i kolory

Zacznijmy od kontrastu, jest to bardzo ważny aspekt, często pomijany. Wymogi odnośnie kontrastu opisuje WCAG, które przedstawia dwa poziomy dostępności kontrastu kolorów - AA i AAA. Nie chce się tutaj zagłębiać w całą specyfikację, skupię się na problemie.

Chcemy ułatwić korzystanie z naszej strony wszystkim użytkownikom. Świetnym narzędziem do testowania kontrastu jest strona whocanuse.com. Nie sprawdza ona jedynie czy dobrane przez nas kolory mają odpowiedni kontrast pod względem WCAG. Po podaniu kolorów dostajemy gotową metrykę, pokazuje ona dla kogo nasza strona jest dostępna. Możesz tutaj sprawdzić np. czy osoby z wykrytą protanomalią będą mogły swobodnie odczytać tekst. Pamiętasz jak mówiłem o tymczasowej niepełnosprawności? Whocanuse pozwala nam sprawdzić kontrast kolorów w pełnym słońcu!

Słyszałem opinie projektantów, którzy uważali, że nie da się stworzyć ładnej strony z odpowiednim kontrastem. Nie jest to oczywiście prawda, a lenistwo, czy też niedopatrzenie/niewiedza mówiących tak osób. Steve Schoger, twórca świetnej książki o designie RefactoringUI utwierdził mnie w tym przekonaniu. Jakiś czas temu przedstawił on na twitterze przykład źle i dobrze dobranego kontrastu, wersja zgodna ze sztuką wygląda jeszcze lepiej!

Porównanie źle dobranego kontrastu z dobrym, źródło - www.refactoringui.com

User experience

Praca designera powinna być ściśle powiązana z dostępnością. Dobranie odpowiedniego kontrastu to tylko jedno z zagadnień.

O co jeszcze powinieneś zadbać?

 • Umieść tekst w logicznych odstępach, poukładany w odpowiedniej kolejności. Tekst nie powinien być za mały, a sama linia tekstu za długa, tak jest to ważne nie tylko pod względem samego wyglądu.

 • Linki powinny się różnić od zwykłego tekstu, przyjętą konwencją jest dodanie podkreślenia. Jeśli nie chcemy zostawiać domyślnego zarysu(ang. outline) to zapewnijmy alternatywny design. Zostając w temacie linków, powinny one zawierać jakiś sens, czyli zamiast kliknij tutaj zastosuj bardziej wymowny link np. Artykuł odnośnie dostępności.... Szewc bez butów chodzi, na tym blogu znajdziesz przykłady źle zrobionych linków 🙈

 • Dostępnościowi ninja używają jeszcze linków Skip to main content. Przykład takiego rozwiązania znajdziesz na blogu Scotta O'Harry , nie bijcie za odmianę.

 • Nie używaj wyłącznie kolorów do prezentacji czegokolwiek, niektórzy użytkownicy mogą ich nie rozróżniać.

 • Dodajesz wideo? Zapewnij napisy!

 • Pozwól użytkownikom korzystać ze strony tylko za pomocą klawiatury. Projektuj produkty pod tym względem, przykład? Często stosowane okienko, modal, dodaj przycisk do jego zamykania, nie każdy korzysta z myszki i może kliknąć poza jego obszar w celu jego zamknięcia.

Dostępność a HTML

Tytuł tego artykułu zawiera fragment - semantyczny HTML, w gwoli ścisłości, nie ma czegoś takiego jak niesemantyczny HTML. Każdy ze znaczników jest semantyczny, nawet div, czy span. Ważne jest, żeby wybierać odpowiednie znaczniki. Więcej o semantyce HTML możesz przeczytać w artykule Tomasza Jakuta - O semantyce słów kilka.

Wiele osób uważa, że dostępność stron to ścisłe trzymanie się wytycznych WCAG, spełnienie każdego wymogu, bez wyjątku. Do tego wszystkiego dochodzi ARIA, no i jak się w tym wszystkim połapać i nie oszaleć?

W wielu przypadkach, aby stworzyć dostępne rozwiązanie, nie musimy nic robić, wystarczy użyć odpowiednich znaczników HTML. Dlatego tak ważne jest stosowanie się tych wszystkich reguł. Wykorzystujmy takie znaczniki jak main, header czy article. Nie opierajmy całej naszej strony na divach i spanach.

Spójrzmy na przykład:

<div id="header">
 <h3>Tytuł</h3>
 <h2>Podtytuł</h2>
</div>

<div id="#main">
 <div>
  <h4>Karty</h4>
  <p>opis</p>
  <div>
   <span class="card-heading">Karta 1</span>
   <p>Treść</p>
   <div>
    Kliknij mnie
    <i class="fal fa-adjust"></i>
   </div>
  </div>
  <div>
   <span class="card-heading">Karta 2</span>
   <p>Treść</p>
   <div>
    Kliknij mnie
    <i class="fal fa-adjust"></i>
   </div>
  </div>
 </div>
</div>

Dużo się tutaj dzieję, mamy jakiś kontener z id header, potem występuje kolejny, tym razem z id main. W środku jakiś heading, jakieś powtarzalne karty i pseudo przyciski wraz z ikonkami. Co jest tutaj nie tak?

 • Diva z id header na spokojnie moglibyśmy zastąpić po prostu znacznikiem <header>.
 • Podtytułów nie powinieneś robić na nagłówkach, ważne jest również zachowanie hierarchii nagłówków, powinny one następować po sobie o odpowiedniej kolejności, czyli od <h1> do <h6>.
 • Div z id main mógłby być na spokojnie znacznikiem <main>, a jego dziecko <section>.
 • Divy w naszej sekcji mogłyby być znacznikami <article>, a umieszczony w nich <span> nagłówkiem.
 • No i został nam ten nieszczęsny przycisk, nie dość, że jest divem, to wykorzystuje ikonkę w znaczniku <i>.

Poprawmy nasz przykład:

<header>
 <h1>Tytuł</h1>
 <p>Podtytuł</p>
</header>

<main>
 <section>
  <h2>Karty</h2>
  <p>opis</p>
  <article>
   <h3>Karta 1</h3>
   <p>Treść</p>
   <button>
    Kliknij mnie
    <span class="fal fa-adjust" aria-hidden="true"></span>
    <span class="visuallyhidden">Adjust</span>
   </button>
  </article>
  <article>
   <h3>Karta 2</h3>
   <p>Treść</p>
   <button>
    Kliknij mnie
    <span class="fal fa-adjust" aria-hidden="true"></span>
    <span class="visuallyhidden">Adjust</span>
   </button>
  </article>
 </section>
</main>

No i pięknie, wszystko poprawione, ale zanim zacznę Ci wyjaśniać co i czemu się tutaj stało, dodam, że powinieneś oczywiście zmienić nazwy tekstów, ponieważ te użyte są wyłącznie w celach prezentacyjnych(chodzi o zmienienie np. nagłówka Karty na taki, który bardziej opisuje co się tam znajduje).

Zmieniliśmy tutaj dużo, weszły wspomniane wcześniej znaczniki, jakieś podwójne spany, aria, jak w tym się połapać? Jak wspomniałem, dodawanie ikonki w tagu <i> jest błędem. Zastąpiłem <i> spanem i ukryłem go dla czytników ekranowych używając [aria-hidden=true], dlaczego tak? Niektóre czytniki ekranowe czytają Unicode, a tego byśmy nie chcieli. Użycie [aria-hidden=true] w tym przypadku jest jak najbardziej uzasadnione, dzięki temu schowamy ikonkę przed czytnikami ekranowymi. Więcej o zastosowanym przeze mnie rozwiązaniu i ogólnie o ikonkach znajdziesz na wspomniany już wcześniej blogu Tomka Jakuta, tym razem w poście - O ikonkach słów kilka.

Dlaczego odpowiednie znaczniki są tak ważne?

Świetnie, wprowadziliśmy te zmiany i co? Moja strona wygląda tak samo, nic się nie zmieniło!

Użycie tych znaczników jest niezwykle ważne dla osób korzystających z czytników ekranowych. Tacy użytkownicy często nawigują po stronie za pomocą nagłówków i również wchodzą w interakcje z naszą witryną. Pamiętaj, chcemy zapewnić jak najlepsze doświadczenie dla użytkownika.

Powodów jest jeszcze wiele, chociażby korzystanie z tzw. landmarków, o których powiem Ci w następnych wpisach.

Drzewko dostępności

Na pewno większość z was kojarzy drzewko DOM, niektórzy mogą znać też jego CSSowy odpowiednik, czyli CSSOM. Sprawa wygląda bardzo podobnie jeśli chodzi o dostępność, przeglądarki dają nam do dyspozycji tzw. Accessibility tree, czyli drzewko dostępności. Opisuje ono budowę strony pod względem dostępności.

Drzewko dostępności

Jak wejść do drzewa dostępności? Jakże epicko to brzmi, ale po prostu kliknąć w odpowiednią zakładkę w dev toolsach. Jak już to zrobimy będziemy mogli wybrać dany element i np. sprawdzić jaką posiada rolę. Opcji jest oczywiście znacznie więcej, bo mamy dostęp jeszcze do wartości danego elementu, np. inputa. Jeśli już mowa o inpucie to możemy sprawdzić czy jest on np. focusowalny, jakie posiada atrybuty aria itp. Opcji jest bardzo dużo i zachęcam Cie do przetestowania tego samodzielnie. Jeśli sprawdzisz drzewko dostępności dla pierwszego przykładu i jego poprawionej wersji zobaczysz znaczącą różnice.

Podsumowanie

To już tylę na dzisiaj, dostępność jest bardzo szerokim tematem i nie da się wszystkiego zawrzeć w jednym artykule. Dlatego widzimy się za tydzień w piątek i kontynuujemy przygodę z dostępnością.

Do usłyszenia!

Źródła

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 🎩 Pisze o wszystkim co związane z frontendem, ale nie boi się backendu i designów 🦾 Ma głowę pełną pomysłów i nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie!

Dołącz do społeczności!

Bo w programowaniu liczą się ludzie

Wchodzę