Kategoria:Inne

Urodziny Frontlive 馃帀

  • Czas potrzebny na przeczytanie:3 minuty
  • Opublikowane:

Dok艂adnie rok temu na tym blogu pojawi艂 si臋 pierwszy wpis. Pomy艣la艂em, 偶e warto podsumowa膰 sobie ten rok i przedstawi膰 Ci plany na przysz艂o艣膰!

Przez ten rok uda艂o mi si臋 napisa膰 37 artyku艂贸w, bywa艂y one lepsze lub gorsze. Z ka偶dego czego艣 si臋 nauczy艂em i mam nadziej臋, 偶e Ty r贸wnie偶 znalaz艂e艣/a艣聽w nich co艣 dla siebie. Niekt贸re z nich sk艂adaj膮 si臋聽na serie, kt贸rych 艂膮cznie powsta艂o 8.

W tym czasie uda艂o mi si臋聽r贸wnie偶 pozna膰 mas臋 艣wietnych ludzi! W listopadzie do艂膮czy艂em do ekipy Przeprogramowanych i od tego czasu mo偶ecie czyta膰 moje artyku艂y r贸wnie偶 na ich stronie.

Serie

Dost臋pno艣膰

Seria sk艂ada si臋 z 4 artyku艂贸w, w kt贸rych zaczynamy od podstaw i teorii samego zagadnienia, a nast臋pnie przechodzimy do praktyki. W tej serii dowiesz si臋聽przede wszystkim czym jest dost臋pno艣ci i dlaczego powinni艣my si臋聽ni膮 przejmowa膰. Pokazuj臋 Ci w niej r贸wnie偶 dobre praktyki zwi膮zane z projektowaniem i pisaniem semantycznego HTMLa, w p贸藕niejszych artyku艂ach przechodzi przez najpopularniejsze b艂臋dy i przez temat czytnik贸w ekranowych.

TypeScript

TypeScript jest jedn膮 z moich ulubionych technologii w ca艂ym webdevie. Od d艂u偶szego czasu, ka偶dy m贸j projekt pisz臋 w艂a艣nie w tym j臋zyku. I wiesz co? 艢wiat z typami jest pi臋kniejszy, praca z TS jest naprawd臋聽przyjemna.

W pierwszych dw贸ch artyku艂ach przechodzimy przez kolejne tematy zwi膮zane z czystym TS. Typujemy funkcje, klasy, obiekty i poznajemy najr贸偶niejsze typy. Ostatnim artyku艂em jest poradnik z 艂膮czenia TypeScripta z Reaktem i Reduxem. Je艣li chcesz szybko wej艣膰 w ten j臋zyk, to my艣l臋, 偶e ta seria b臋dzie 艣wietna do za艂apania podstaw i przej艣cia do praktyki.

Jest

艢wie偶a seria o frameworku Jest jest dla wszystkich tych, kt贸rzy chc膮 si臋聽nauczy膰 testowa膰 kod napisany w JS/TS. Temat test贸w jest mega聽zaniedbywany w naszym community, wi臋c na przek贸r trendom postawi艂em si臋 nim zaj膮膰.

Zaczynamy od totalnych podstaw, teorii i od s艂ynnego trofeum test贸w. Nast臋pnie przechodzimy ju偶 do samego Jesta, testujemy najr贸偶niejsze funkcje, klasy i poznajemy mocki. Je艣li jeszcze nie testujesz swojego kodu, to zdecydowanie warto, odp艂aci Ci si臋 to w przysz艂o艣ci :)

React

Temat Reatka przewija si臋聽w wielu artyku艂ach, jednak materia艂贸w z samej technologii powsta艂o bardzo ma艂o. My艣l臋, 偶e bardzo fajnie wyszed艂 artyku艂 o Suspense & Concurrent mode.

Ju偶 w najbli偶szej przysz艂o艣ci pojawi si臋 wi臋cej materia艂贸w z Reakta, mi臋dzy innymi b臋dziemy przerabia膰 temat zwi膮zany z testami w React Testing Library.

GraphQL

Seria o GraphQL to kolejna seria, kt贸ra wed艂ug mnie bardzo fajnie si臋聽uda艂a. GraphQLem zajmujemy si臋 od strony frontendowej i oczywi艣cie zaczynamy od podstaw. Po poznaniu podstaw przechodzimy do Apollo, czyli najpopularniejszego frameworka dla tej technologii. Tworzymy w nim i w React pe艂noprawn膮 aplikacj臋 z wykorzystaniem Rick and Morty API. Ostatni artyku艂 spodoba si臋 fanom TypeScripta, zajmujemy si臋 w nim generowaniem typ贸w z GraphQLowej schemy.

CSS

Znalaz艂o si臋 te偶 co艣聽dla fan贸w CSS. Spokojnie, tym razem nie s膮 to podstawy, a zagadnienia, kt贸rych bardzo cz臋sto brakuje na r贸偶nego rodzaju kursach. Je艣li chcesz poszerzy膰 swoje horyzonty w kwestii stylowania, to zach臋cam do sprawdzenia!

Plany na przysz艂o艣膰

A co w przysz艂o艣ci? W pierwszej kolejno艣ci chcia艂bym doko艅czy膰 serie o testowaniu, zaj膮膰 si臋 testami w Reakcie za pomoc膮 React Testing Library oraz testami e2e Cypressie.

Za par臋聽tygodni mo偶esz si臋 spodziewa膰 r贸wnie偶 kilku artyku艂贸w o bardziej zaawansowanych tematach i patternach w React. My艣l臋 r贸wnie偶 o opisaniu kilku zaawansowanych rzeczy w JavaScripcie i/lub TypeScripcie. Po g艂owie od d艂u偶szego czasu chodzi mi seria o funkcyjnym programowaniu i Next.js. Chocia偶 ten blog jest o frontendzie, to fajnie by by艂o zrobi膰 seri臋 o JS dzia艂aj膮cego po stronie serwera, czyli co艣 o Node/Express/Nest.

Pomys艂贸w mam naprawd臋 wiele, b臋dzie sporo kontentu! Chcia艂by艣/Chcia艂aby艣 poczyta膰 o jakim艣 konkretnym zagadnieniu? Mo偶e co艣 sprawia Ci trudno艣ci? Napisz w komentarzu :)

Podsumowanie

No i na sam koniec najwa偶niejsze, dzi臋kuj臋 za wszystkie mi艂e s艂owa, pozytywny, jak i ten negatywny feedback, to wszystko sprawia, 偶e a偶 chce si臋 pisa膰 :)

Do us艂yszenia!

O autorze

Olaf Sulich

Olaf jest Frontend Developerem, blogerem i nosi rybacki kapelusz 馃帺 Pisze o wszystkim co zwi膮zane z frontendem, ale nie boi si臋 backendu i design贸w 馃 Ma g艂ow臋 pe艂n膮 pomys艂贸w i nadziej臋, 偶e znajdziesz tutaj co艣 dla siebie!

Do艂膮cz do spo艂eczno艣ci!

Bo w programowaniu licz膮 si臋聽ludzie

Wchodz臋